Scroll Top

Здравен симпозиум "Въздух, море и климат - здравни стратегии" – Свети Влас

Здравен симпозиум „Въздух, море и климат – здравни стратегии“ – Свети Влас

 

„Ние сме това, което дишаме“ е слоганът, под който на 31.08/01.09.2024 в Свети Влас се проведе здравен симпозиум „Въздух, море и климат – здравни стратегии“.

Организатор на медицинския форум е фондация INSPIRO с подкрепата на Министерството на здравеопазването, Министерството на туризма, Община Бургас, Община Несебър и „Диневи груп“.

“Избрахме за домакин на форума Свети Влас заради лечебния въздух, лекуващ белодробни заболявания, и заради някогашния санаториум там „Д-р Параскев Стоянов“, в който близо 50 години са лекувани хиляди деца от България с астма и тежки белодробни заболявания“, поясни за БТА проф. Коста Костов, председател на фондация INSPIRO, преподавател по белодробни болести в Медицинския факултет към Бургаския университет „Проф. Асен Златаров“, консултант на Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Света Анна“ в София. Проф. Костов беше модератор на двудневния форум.

Основните теми, които обсъждаха над двадесет медицински специалисти, бяха възможностите за санаториално лечение на хронични белодробни болести чрез методите на физикалната и рехабилитационна медицина – морелечение, калолечение, здравен туризъм, плуване и проблеми в дихателна система.

Симпозиумът започна на 31.08 с кръгла маса в хотел „Палас“ на „Марина Диневи“. Първата сесия на симпозиума се проведе на 01.09 в конферентната зала на комплекс „Адмирал“. Част от лекциите, които изнесоха лекторите експерти от цяла България, бяха: „Хронични болести на дихателните пътища и белия дроб при деца – санаториално лечение“, „Бронхиална астма при деца – санаториално лечение“, „Дълъг COVID-19 – физиотерапия и рехабилитация на последствията“, „Лечебни възможности на морелечението и калолечението“, „Как държавата създава частен здравословен (опасен) туризъм“ и др.

Цанко Цанков, световен шампион и носител на рекорди по маратон в открити води, говори по темата „Плуване и дихателна система“.

„Хората в нашия град очакват с интерес темата за морския санаториум „Д-р Параскев Стоянов“. Тя ще припомни уникалния опит на лечебното заведение, в което се  лекуваха хиляди деца от България“, заяви кметът на Свети Влас Иван Николов.

Санаториумът е разполагал със специална апаратура за физиотерапия, басейн, вани, тангентори, парафинно лечение, физкултурни салони. В здравното заведение  е имало стотици легла, като особено ефективно е било отделението за лечение на бронхиална астма. Страдащите от това заболяване деца са живеели за постоянно там от най-ранна възраст до завършване на основното си образование, като са ползвали всекидневните грижи на лекари, рехабилитатори, медицински сестри, лаборантки, учителки, възпитателки. „Особеното в случая е, че те бяха лекувани основно със свежия лечебен въздух, богат на йодни изпарения“, уточни кметът.

„Планинският въздух, който се спуска от планината над Свети Влас, се смесва с морския въздух и, богато йонизиран от морските вълни, добива лечебни свойства – образува се специфична въздушна баня, в която болните от белодробни болести се чувстват комфортно“, обясни проф. Коста Костов.

Доц. д-р Ирен Цочева посочи целите за успешното провеждане на санаториалното лечение. „Това са намаляване на симптомите, повишаване на функционалния капацитет и подобряване на активностите в ежедневието“, каза тя.

През последните години се наблюдава увеличаване на случаите на бронхиална астма и алергичен ринит при деца, коментира детският пулмолог доц. Снежина Лазова.

България има успешен път в посока на здравния туризъм, каза заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева, която откри втория ден от форума. По думите ѝ за периода януари-юли в Свети Влас са отчетени над 38 000 регистрации на туристи.

БТА е медиен партньор на научния симпозиум „Въздух, море и климат – здравни стратегии“, който е под мотото „Ние сме това, което дишаме“.